Google SEO optimizasyonları arasında önemli bir rol oynayan cache ayarları için sitemizin wp super cache kurulumu ve ayarlarını hep beraber gerçekleştireceğiz. Siz sormadan ben söyleyelim; bende mustafakurt.net.tr ve diğer WordPress altyapısındaki sitelerimde Cache eklentisi olarak WP Super Cache eklentisinden faydalanıyorum.

Cache Nedir?

Örnek vermek gerekirse her web sitesi CSS ve JS dosyalarını kullanır. Bir siteyi ziyaret ettiğinizde CSS ve JS dosyaları bilgisayarınıza indirilir. Bir sonraki ziyaretinizde aynı dosyaları tekrar indirmeye gerek kalmayacağı için ziyaret ettiğiniz web sitesi daha hızlı bir şekilde açılacaktır.

Site içi seo ayarları makalemde bahsettiğim gibi, site hızı oldukça önemli SEO kriterleri arasında yer almaktadır.

Hadi şimdi hep beraber Google’ın gözüne girebilmek için WP Super Cache ayarlarını hep beraber yapalım.

WP Super Cache Kurulumu

WP Super Cache eklentisi kurabilmek için öncelikle Wp-Admin panelimize giriş sağlayalım. Ardından Eklentiler -> Yeni Ekle sekmesine giriş sağlayalım.

#Ardından; sol taraftaki arama bölümüne WP Super Cache yazarak ilgili eklentimizi buluyoruz.

#Hemen Yükle ve hemen sonrasında Etkinleştir sekmesine tıklayarak WP Super Cache eklentimizi aktif edelim.

WP Super Cache Ayarları

İlk etapta biraz önce wordpress sitemize yüklemiş olduğumuz WP Super Cache eklentisinin Cache özelliğini aktif ediyoruz.

Gelişmiş Sekmesi

Gelişmiş sekmesine giriş sağladıktan sonra alttaki görselin tüm ayarları olduğu gibi uygulayabilirsiniz.

#Yukarıdaki ayarları uyguladıktan sonra biraz alt tarafta bulan durumu güncelle seçeneği ile ilgili WP Super Cache ayarlarını kaydediyoruz.

CDN Sekmesi

Eğer ki sitenizde CDN kullanıyorsanız bu sekmedeki ayarları tamamlayabilirsiniz. CDN kullanmadığınızı varsayarak devam ediyorum.

İçerik Sekmesi

Bu sekmede ise; sitenizin önbellek durumunu, kaç adet önbellekli dosya olduğunu görebilir eğer isterseniz alınan tüm cache (önbellek)leri bu sekme aracılığı ile temizleyebilirsiniz.

Wp Super Cache Önyükleme Ayarları

Önyükleme sekmesi aslında site sahiplerine cronjob aracılığı ile bir kolaylık sağlamakta.

#Normalde cache kurulu bir siteyi ziyaret ettiğinizde o sayfa daha önce başka bir ziyaretçi tarafından ziyaret edilmemişse ilk girişte cache oluşur. Yani; bir sayfayı ilk defa ziyaret ettiğinizde sayfanın normalden biraz daha yavaş açıldığını fark edeceksiniz. Bunun sebebi ise cache dosyalarının bilgisayarınıza depolanıyor oluşudur.

#Önyükleme ayarları yaparak ise WordPress Cronjob vasıtasıyla belirli periyotlarda cache dosyalarının otomatik oluşturulmasını sağlayabilir. İlk ziyaretlerde oluşacan gecikmeleri minimuma hatta sıfıra indirebilirsiniz.

#Wp Super Cache herhangi bir ziyaret almasa dahi kendi kendine tüm sayfaları belirli periyotlarla yenilecek ve ziyaretçilerinize daha hızlı açılması için imkan sağlayacaktır.

Yukarıdaki görselde görebileceğiniz üzere; önbelleğin tamamı cronjob ile çalışarak 2 saat 12 dakika sonra yenilecekmiş. Sizde alt tarafta bulunan önyüklenmemiş önbelliği x dakikada bir yenile kısmındaki dakika kısmını değiştirerek kullanabilirsiniz.

Önerilen zaman 1440 dakikadır. 1440 dakika ise 24 saate denk gelmektedir. Yani; normal bir site için idealdir. Ancak siteniz günde birkaç defa güncelleniyorsa ve yüksek ziyaretçi alıyor ise benim gibi 360 hatta 30 dakikalara kadar indirebilirsiniz.

Önemli Not: Wp Super Cache önyükleme sistemi çalışırken hatrı sayılır bir CPU kullanımı yaracaktır. Bu sebeple paylaşımlı hosting kullanıyorsanız bu rakamı çok da düşürmemenizde fayda var.

Eklentiler Sekmesi

Bu bölümde ise WP Super Cache ile uyumlu çalışan eklentilerin ayarlarını yapabilirsiniz. İleri seviye kullanıcılar için olan bu bölümü çok bilgi sahibi değil iseniz kurcalamamanızı tavsiye ediyorum.

Hata Ayıklama Sekmesi

Haya ayıklama bölümü ise yine ileri seviye kullanıcılar için oluşturulmuş ayarlar sekmesidir. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

WP Super Cache Çalıştığını Nasıl Anlarım?

#İlk olarak daha önce sitenize giriş yapmadığınız ve admin girişi yapılmamış bir tarayıcıdan (Opera, Mozilla v.b) sitenize giriş yapınız. Bunu yapmamızdaki amaç ziyaretçi gibi görünmemizi sağlamaktır.

#Ardından sitemizin anasayfasında iken Ctrl + U tuşlarına basınız. Bir kod sekmesinin açıldığını göreceksiniz. Mouse çarkınız ile sayfanın en altına inelim; en altta alttaki gibi bir kod göreceksiniz. Eğer ki aşağıdaki kodu görüyorsanız cache eklentiniz sorunsuz bir biçimde çalışıyor demektir!

<!-- Dynamic page generated in 0.776 seconds. -->  <!-- Cached page generated by WP-Super-Cache on 2018-01-25 12:20:26 -->    <!-- Compression = gzip -->

#Türkçeye çevirecek olursak; Dinamik sayfa 0,776 saniyede oluşturulmuş. Bu sayfa hızı muazzam değil mi!

#WP Super Cache 25.01.2018 tarihli ve 12:20 saatli önbellek dosyasını bize gösteriyor. Şuan ben makaleyi yazarken ki saat ise 19:20 yani WP Super Cache bize yaklaşık 5 saat önce oluşturulmuş önbellek dosyasını gösterdi.

Şimdilik WP Super Cache Kurulumu ve Ayarları hakkında yazacaklarım bu kadar. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda yorumlarda belirtebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here