Kripto Para Kavramı

Kripto Para (coin) kriptografi (gizlilik sağlayan matematiksel yöntemler) aracılığıyla finansal işlemlerin yapılabildiği bilgisayardaki yazılım programlarında üretildiğinden sanal ortamda kullanılabilen, merkezi otoritelerden (banka) bağımsız para yatırım ve transfer sistemidir.

Kripto para kısaca ifade etmek gerekirse bir dijital para birimidir. Crypto ve currency kelimeleri ile türeyen kripto para şifreli para anlamındadır. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin, Cash , Cardano, NEM, Litecoin, Stellar,TRON, IOTA yüzlerce kripto para çeşidinden sadece birkaçıdır.

bitcoin-ethereum-ripple

Kripto Para İle İlgili Bilgiler

#Kripto paranın geçmişi 2009 yılına dayanmaktadır. İlk kripto para Satoshi Nakamoto takma isimli yazılımcı Avustralyalı Craig Wright’in bulduğu Bitcoindir.

#Kripto Para TL, EURO ve DOLAR gibi bir para birimi olup elle dokunulamaz tamamen sanal bir paradır. Tamamen anonim olan kriptolar bankacılık sisteminden daha güvenli bir biçimde korunmaktadır. Büyük teknoloji şirketlerinin ve devlet büyüklerinin ciddi yatırımlar yaptığı ilk coin olan bitcoin ilk piyasaya açıldığında 0.003 Dolar değerindeyken şimdi değeri 14,000 Dolardan fazladır. DELL, Microsoft ve Amazon gibi büyük şirketler özellikle Bitcoin i ciddi bir yatırım aracı olarak gördüklerini ifade etmiş ve yatırım yapmışlardır.

#Hiçbir şekilde komisyoncunun, aracının bulunmadığı kripto paranın üretim sınırı belirlidir. Reel hayattaki dolar, Euro, TL gibi para birimlerine komisyon karşılığında dönüştürülebilen kripto para sisteminde para transferi işlemlerinde mekan ya da zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

kripto-para-cesitleri

#Para transferi veya ödeme işlemi çok hızlı biçimde yapılabilmektedir ve sözleşmeye veya bürokratik engellere bağlı kalınması söz konusu değildir. Kripto para ile yapılan işlemler için akıllı telefon ya da donanım cüzdanı kullanıcının yanında olmalıdır. Ödemelerde alt limit, üst limit gibi kısıtlama bulunmamaktadır.

#Kripto Paranın alışverişlerde kredi kartlarına oranla daha güvenli olmasının sebebi kredi kartlarından daha iyi şifrelemeye sahip olmasıdır. Kripto Paraların yönetimi merkeze bağlı olmayıp anonim olduğundan illegal yolların önünün açık olabileceği, vergi kaçırma ve para aklama yöntemlerinde araç olarak kullanılabileceği düşüncesi ile devlet tarafından olumsuz görülmektedir.

2017 yılının en iyi performans gösteren kripto paraları

Bitcoin, litecoin, Ethereum, Ripple ve Monero ‘dur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here