Bitcoin kripto para biriminin piyasada işlem görmeye başladıktan sonra çok yüksek değerlere ulaşması ile çok konuşulan bir sanal para birimi oldu. Bitcoin satın alınabildiği gibi aynı zamanda da madencilik ile üretilebilen bir kripto para birimi.

Herkes bitcoin üretebilir mi? Evet isteyen herkes bitcoin üretimi yapabilir. Fakat bunu yapmak için ilk önce bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor bilmek gerekir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliğini açıkça tanımlamak gerekir ise, bilgisayara özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmak. Bu aranılan sayının taşıdığı özellik de bulmanın zor olması ve günden güne de bu zorluk derecesinin zorlaşması.

Çünkü bitcoin ile ilgili protokol yapılırken alınmış güvenlik önlemi bulunuyor. Bu önlem herkesin kafasına göre bitcoin basmaya kalkıp da herhangi bir manipülasyon olmasın diye alınmış bir önlem.

bitcoin-madenciligi-nasil-yapilir

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretmek için iyi bir işlemciye sahip bir bilgisayar olması gerekiyor. Şu an için dünyanın her yerinden binlerce kişi bitcoin madenciliği yapıyor. Bu sebeple samanlıkta bir iğne aradığınızı düşünün ve arama için elinizde olan ekipman ne kadar güçlü ise o kadar bulma imkanınız fazla olacaktır. İki şekilde bitcoin üretilebilir.

#Bunun ilki CPU ile. Yani bilgisayarın merkezi işlem birimi ile yapılan madencilik.

#İkincisi ise GPU ekran madenciliği. Ekran kartı madenciliği ile daha fazla üretim yapılabilmektedir. Yani şunu açıkça söylemek gerekir ki, eğer iyi bir işlemci ya da iyi bir ekran kartına sahip olmayan bir kişi bitcoin madenciliği yapamaz.

bitcoin-madenciligi-bilgisayari

Bitcoin Madenciliği Karı

Bitcoin madenciliği çok artmış durumda. Bazı ülkelerde, bazı firmalar bitcoin tarlası olarak isimlendirilmiş olarak madencilik yapmakta.

#İBitcoin bulmak da her geçen gün zorlaşıyor. Çünkü sınırlı sayıda üretilecek olan bir kripto paradır bitcoin.

#Bu kadar zorlaştığı için kripto para birimin alt coinlerine bakılabilir. Onlar üretilmeye çalışılabilir. Çünkü yazımızda dediğimiz gibi bitcoin üretmek için yüksek işlemcili ya da iyi bir ekran kartı almak gerekiyor.

Ayrıca belli bir donanım bilgisi de gerekiyor. Normal bir PC ile bilinçsizce üretim yapmak mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here